Golfové kočárky

Každé dítě potřebuje minimálně ve svých prvních třech letech života kočárek. V posledních měsících tohoto období se jeho společníkem obvykle stává kočárek golfový. Jeho konstrukce bývá navržena s ohledem na potřeby dětí, které již zvládají sedět, tedy zhruba od půl roku věku. Nejčastěji je však rodiče pořizují odrostlejším ratolestem, kterým slouží pouze jako jištění na delších výletech. Na následujících řádcích si představíme specifické vlastnosti golfových kočárků. 

  • Pro koho jsou golfové kočárky určeny – golfové kočárky jsou určeny dětem, které již umí samostatně sedět a často cestují automobilem do města, odrostlejším potom poslouží jako jištění pro případ únavy
  • Výhody – velmi nízká cena, skladnost, snadné uložení do kufru automobilu, nižší hmotnost, snadné ovládání
  • Nevýhody – náchylnost k poškození, plastová kolečka vhodná pouze do městského prostředí, často rozdělené madlo
  • Cena – nejnižší ze všech typů kočárků, začíná na 1 000 Kč

Podle čeho vybírat golfové kočárky

Golfový kočárek vybírejte s ohledem na funkci, kterou bude plnit. Jestliže bude sloužit pouze jako podpora při výletech do přírody nebo dlouhých procházkách městem, zohledněte zejména hmotnost a skládání. Plánujete-li jej však využít jako plnohodnotný dopravní prostředek svého miminka, věnujte odpovídající pozornost také výbavě, ergonomii a velikosti sedačky a možností polohování zad i opěrky nohou. 

Golfový kočárek

V průběhu nákupu rozhodně ověřte celkové provedení konstrukce, která bývá nejčastěji z kovu. Výjimkou ale není ani lehčí a dražší hliník. Plastová kolečka se hodí při korzování městskými ulicemi, gumová zase lépe poslouží na nerovném terénu. Vzhledem k tomu, že golfové hole slouží starším dětem, ověřte si jaká je jejich nosnost. 

Typ kočárkuKonstrukční vlastnosti
Sportovnínízká hmotnost, skladnost, menší prostor, snadné ovládání jednou rukou, obtížnější nakládání do auta
Golfovýnízká hmotnost, skladnost, vhodný na procházky do města, náročnější ovládání

Výhody

Významná výhoda golfových kočárků spočívá v jejich skladnosti. Snadno je uložíte do kufru automobilu a na místě zase rozložíte. Dětem obvykle poskytují více prostoru na sedačce a větší komfort nabízejí i polohovatelná záda a opěrky nohou. Kvalitní odpružení zase pomůže eliminovat negativní vliv nárazů a vibrací.

Zásadní je také nízká hmotnost, která udělá radost hlavně rodičům starších dětí, které kočárek potřebují pouze jako podpůrný prostředek. Zbytečně se totiž nepronesou. Otočná plastová kolečka jsou dobře ovladatelná, jen se s nimi nevydávejte nikam do přírody. 

Nevýhody

Největším problémem řady golfových kočárků je nekvalitní odpružení. Plastová kola kladou nemalý odpor a kočárek také není možné složit jednou rukou podobně jako sportovní modely. Stejně tak provedení konstrukce a kvalita použitých materiálů nebývají zrovna oslnivé. Výrobci totiž často hřeší na skutečnost, že golfový kočárek je povětšinou užíván nepravidelně. Materiál proto často vydrží, než mu dítě odroste. 

Bohužel je to právě segment golfek, který čítá spoustu laciných kousků z dílny neznámých výrobců. Naštěstí je poznáte poměrně jednoduše – neumožňují polohování, jsou příliš těžké a bezpečnostní pásy jsou pouze tříbodové. Lákají zkrátka pouze na svou nízkou cenu. 

Specifika golfových kočárků

Golfové kočárky jsou specifické zejména provedením konstrukce, kterou lze snadno rozložit. Poznáte je také podle malých plastových koleček a poměrně prostorného sedátka, jelikož jsou určeny zejména starším dětem. Rukojeť bývá často rozdělená, což může mnohým rodičům komplikovat život. Telefonování nebo skládání kočárku jednou rukou je totiž takřka nemožné. 

Pro koho jsou vhodné golfové kočárky

Golfové kočárky jsou vhodné pro děti, které postupně odrůstají a většinu cesty zvládnou urazit po svých. Rodiny, které se často vydávají na výlety automobilem, ocení možnost úplného složení. Golfky se hodí zejména do městského prostředí, jejich plastová kola si s náročnějším terénem příliš neporadí. 

Cena

Golfové kočárky mají oproti svým sportovním protějškům ještě jednu podstatnou výhodu – jsou mnohem levnější. Základní modely začínají na cenovce okolo 1 000 Kč, nejdražší kousky potom vyjdou zhruba na 10 000 korun. Na tomto místě však doporučujeme určitou míru obezřetnosti. Výrobci velmi levných kusů obvykle šetří na kvalitě materiálu, zejména koleček. 

Další stránky