Kočárky typu trojkombinace

Nákup vhodného kočárku je jednou z mnoha starostí, která čeká nastávající rodiče. Asi nejdůležitější otázka spočívá v tom, zda sáhnout po samostatném modelu, nebo si raději připlatit za systém 3v1. Právě trojkombinace hluboké korby, sportovního kočárku a autosedačky představuje dnes oblíbenou volbu mnoha zákazníků. V následujícím článku si představíme její hlavní výhody, nevýhody a specifika. 

  • Pro koho je trojkombinace určená – trojkombinace poslouží zejména rodičům s vlastním automobilem, kteří ocení výhodnou cenu a možnost využití jediné konstrukce
  • Výhody – nižší cena, jediným nákupem je vystaráno do tří let věku dítěte, jednotný design
  • Nevýhody – kompromisy v provedení hluboké a sportovní korbičky, vyšší hmotnost, někdy nevhodný design
  • Cena – od 6 000 do 30 000 Kč

Podle čeho vybírat trojkombinace

Způsob výběru trojkombinace se shoduje s nákupem jakéhokoliv jiného typu kočárku. Pozornost soustřeďte zejména na kvalitu konstrukce, která by měla být dostatečně robustní, jelikož kočárek bude v provozu zhruba tři dlouhé roky. Nejlepší volbu představuje tradiční kov nebo lehký hliník. Naproti tomu plastovým kočárkům se raději vyhněte obloukem. 

Ukázka kočárku 3 v 1

Zaměřte se také na provedení koleček. V tomto případě záleží, kam nejčastěji s kočárkem vyrážíte. Pro korzování městských bulvárů se nejlépe hodí otočná plastová kolečka, naproti tomu náročný přírodní terén lépe překonáte s koly nafukovacími. Opomenout byste neměli ani otázku bezpečnosti. Zkontrolujte, zda je kočárek vybaven pětibodovým upínacím pásem, kvalitními brzdami a reflexními prvky. Potřebné pohodlí ratolesti dodá i odpovídající odpružení. 

Výhody

Trojkombinace v současnosti bodují zejména svou cenovkou. Prvotní pořizovací náklady jsou sice výrazně vyšší než v případě jednoho samostatného hlubokého kočárku, součet všech tří prvků však vždy vychází mnohem lépe. Nehledě na to, že máte jediným nákupem vystaráno až do tří let věku dítěte, kdy už kočárek potřebovat nebude. Fajnšmekry potěší i jednotný design všech dílů.

Majitelé menších bytů nemusí hledat místo pro uložení několika samostatných rámů. Díky multifunkční konstrukci ušetří tolik potřebné místo. 

Nevýhody

Hlavní negativum řešení 3v1 spočívá v nemožnosti přizpůsobit jednotlivé součásti specifickým požadavkům. Skutečnost, že jedna konstrukce musí nést rozdílné díly, potom vede ke kompromisům. Buďte připraveni na menší vnitřní rozměry korbičky, což může být problém zejména pro děti narozené v zimě. Po zabalení do fusaku mohou mít jen velmi málo místa. 

Problém ale může naopak spočívat i ve sportovní korbě, kterou dítě používá mnohem delší dobu. Podvozek bývá obvykle robustnější, aby unesl také hlubokou korbičky, takže celková hmotnost kočárku je vyšší než u samostatného modelu. A jednotný design může také někdy nepříjemně překvapit, protože s rostoucím věkem dítěte stoupá také riziko ušpinění povrchu kočárku. Sedačka je navíc určena pouze pro krátkou jízdu, při dlouhých cestách zvažte zakoupení samostatné autosedačky. 

Specifika trojkombinace

Specifickým prvkem trojkombinace je konstrukce rámu. Jedná se o kompromis mezi rozměrnými rámy kočárků hlubokých a drobnějšími konstrukcemi sporťáků. Velký důraz je obvykle kladen na snadnou manipulaci a skládání. Rám tak můžete snadno složit, obvykle jednou rukou a uložit do kufru automobilu. Vzhledem k tomu, že varianta 3v1 je určena právě pro využití ve spojení s autem, vejde se i do nejmenších kufrů.

Pro koho jsou vhodné trojkombinace

Trojkombinace jsou vhodné zejména pro rodiny, které často využívají automobil. Poslouží jim autosedačka, která bývá samostatně poměrně drahá. Vzhledem k tomu, že sedačky, které jsou součástí varianty 3v1 většinou nejsou certifikovány nejpřísnějšími normami, lze je doporučit pouze pro kratší cesty. 

Trojkombinace představuje zajímavé řešení pro všechny, kdo si potrpí na jednotný design. Všechny součásti bývají obvykle vhodně sladěné a vytvářejí pocit jednoty. 

Cena

Jak jsme uvedli výše, trojkombinace jsou oblíbené pro svou výhodnou cenovku. Nejlevnější modely jsou k mání za zhruba 6 000 Kč, což bývá často cena jednoho samostatného modelu. Nejdražší sety pořídíte i za více než 40 000 Kč, obvykle jde o luxusní kousky renomovaných výrobců. Detailnější srovnání nabízí následující tabulka:

Typ kočárkuCena
Hluboký5 000 – 40 000 Kč
Sportovní6 000 – 30 000 Kč
Golfový 1 000 – 6 000 Kč
Trojkombinace6 000 – 30 000 Kč
Autosedačka2 000 – 25 000 Kč

Další stránky