Sportovní kočárky

Kočárek doprovází dítě minimálně první tři roky života. Postupně jich vystřídá několik a nejdéle setrvá u kočárků sportovních, které jsou určeny pro ratolesti od šesti měsíců do tří let. Oproti hlubokým korbičkám odpovídají potřebám dítěte, které už umí sedět a zároveň mu poskytují tolik potřebný komfort i bezpečí. V tomto článku naleznete informace o jejich specifických vlastnostech, výhodách i nevýhodách. 

  • Pro koho jsou sportovní kočárky určeny – sportovní kočárky poslouží dětem od půl roku, které již umí samy sedět do zhruba tří let
  • Výhody – nízká hmotnost, snadná manipulace, skladnost, dlouhá životnost použitých materiálů
  • Nevýhody – problematické skládání do kufru automobilu
  • Cena – velmi široké rozpětí od 2 000 Kč až po více než 40 000 Kč

Podle čeho vybírat sportovní kočárky

Sportovní kočárek budete používat poměrně dlouhou dobu, proto v prvé řadě zkontrolujte kvalitu konstrukce. Materiál koleček zvolte podle toho, kam se nejčastěji vydáváte na procházky – do města se lépe hodí plastová, náročnější terén snadněji překonáte gumovými. Důležitou roli sehrává i odpružení, které by mělo účinně pohlcovat nárazy a vibrace. Nutností je i nepromokavý materiál, který efektivně  odvádí vlhkost. 

Vzorový sportovní kočárek – Kinderkraft Sport Grande Black 2019

Vyplatí se také dbát na provedení rukojeti, která by měla být pokud možno výškově nastavitelná. Klíčové jsou také bezpečnostní prvky, zaměřte se zejména na pásy – nejvyšší stupeň ochrany zajišťují pětibodové. Zásadní je i možnost polohovat sedačku i nožní opěrky. Dítě v průběhu používání kočárku bude postupně růst, a tak pátrejte po dostatečně širokých možnostech. 

Výhody

Sportovní kočárky jsou lehké, skladné a dobře ovladatelné. Oproti mohutným korbám je snadno vynesete po schodech do bytu i prostředku městské hromadné dopravy. Kvalitní modely poskytují dítěti tolik potřebnou oporu a zároveň mu umožňují sledovat svět okolo. Významná výhoda sportovních kočárků spočívá také v možnosti zvolit typ koleček přesně odpovídající životnímu stylu.

Většina prodávaných modelů je vybavena otočnými sedačkami. Menší děti totiž stále ještě potřebují kontakt s rodičem. Zato později už je spíše zajímá dění okolo a nevadí jim, když mají maminku nebo tatínka za zády.

Mohlo by vás také zajímat: Do kdy používat monitor dechu?

Nevýhody

Sportovní kočárky nemají mnoho zjevných nevýhod. Za tu největší bývá považováno obtížné skládání pro umístění v kufru automobilu. Zde se mnohem lépe uplatňují jejich golfové protějšky, které jsou pro převoz stavěné. 

Specifika sportovních kočárků

Sportovní kočárky se vyznačují specificky tvarovanou konstrukcí a bohatými možnostmi polohování. Obvykle lze nastavit polohu sedátka a výšku opěrek nohou a postupně je upravovat podle výšky dítěte. Podmínkou je u sportovních kočárků dobře čistitelný materiál sedačky a stříšky. V tomto období jsou totiž skvrny od zmrzliny a pití na denním pořádku.  

Rám bývá vyroben z kovu, u dražších kousků se uplatňuje hliník. Ten boduje zejména nižší hmotností. Konstrukce by měla být navržena pro každodenní používání po dobu několika let. Nosnost se pohybuje okolo 15–20 kilogramů. 

Asi největší otazník panuje u rozdílů mezi sportovními a golfovými kočárky. Pojednává o nich následující tabulka:

Typ kočárkuVýhodyNevýhody
SportovníNízká hmotnost, skladnost, odolnost, možnost výběru mezi plastovými a gumovými kolečky Vyšší cena, náročnější skládání do kufru automobilu
GolfovýNízká cena, snadné skládání do vozidlaVyšší hmotnost, nižší kvalita materiálu, pouze plastová kolečka
Výhody a nevýhody různých typů kočárků

Pro koho jsou vhodné sportovní kočárky

Sporťáky představují prakticky nevyhnutelný mezistupeň pro všechny rodiče. V době, kdy dítě začíná sedat, musí opustit hlubokou korbu a logickou volbu představují právě kočárky sportovní. Sáhnout by po nich měli také aktivní rodiče, kteří tráví spoustu času sportem, některé modely svou konstrukcí a provedením cílí přímo na ně. 

Cena

Nabídka sportovních kočárků je v současné době velice široká, stejně jako cenové rozpětí. Základní modely začínají na 2 000 Kč, ty nejdražší potom přesahují hranici 40 000 Kč. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v kvalitě použitých materiálů a tvarování konstrukce. Nejdražší sportovní kočárky bývají navrženy s ohledem na aktivní životní styl rodičů, kteří s kočárkem chodí běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích. 

Zdroj

https://www.spotrebitelov.cz/clanky/kdy-prejit-ke-sportovnimu-kocarku/

Další stránky