Nejlepší kočárky a jejich recenze 2024

Autor: Petr Havlíček, naposledy aktualizováno v lednu 2023

Kočárek je nedílnou součástí prvních let života našich dětí, proto je důležité vybírat jej opravdu poctivě. Důležité je zvolit vhodný typ konstrukce odpovídající vývojové fázi ratolesti. Neméně zásadní je i druh koleček a provedení odpružení, včetně tolik oblíbeného houpání. Význam bezpečnostních prvků, rozměrů a hmotnosti také nelze příliš zpochybnit. Neopomeňte zkontrolovat také druh a kvalitu použitých materiálů, které by měly být certifikovány. Svůj význam mají také nejrůznější doplňkové funkce a design.

Vybrali jsme pro vás nejlepší kočárky dle recenzí, testů a průzkumu trhu.

Jaké kočárky jsou nejlepší dle testů, recenzí

Zobrazit další kočárky

Jak vybrat nejlepší kočárek

Úplně první volba spočívá ve výběru vhodného typu kočárku. K mání jsou hluboké, sportovní a golfové varianty, přičemž každá z nich je určena pro jinou věkovou kategorii a vyžití. Některé může zaujmout kombinovaná konstrukce, kterou lze využívat po delší časové období. Chcete-li trávit čas se svou ratolestí i při sportování, možná vás zaujmou nejrůznější speciální modely.

Při nákupu berte ohled zejména na provedení koleček. Jejich kvalita ovlivňuje životnost kočárku i manipulaci s ním. Velkou roli sehrávají i bezpečnostní prvky, jimiž je kočárek vybaven. V tomto ohledu platí pravidlo čím více, tím lépe. Snažte se vybírat skladný model, abyste jej mohli pohodlně naložit do kufru automobilu nebo sbalit a nést během procházky.

Nepodceňujte ani hmotnost a rozměry kočárku, zejména pokud budete často cestovat městskou hromadnou dopravou. Důkladně prověřte ergonomické prvky, jako jsou rukojeti, madla, systémy tlumení nárazů nebo polohovatelnost. Zajistí pohodlí vám i vašemu dítěti. Svůj význam má i designové provedení a zejména druh použitých textilií. Musí být pohodlné na dotyk a zároveň chránit před promoknutím.

Jaký kočárek vybrat stručně:

  • Zvolte vhodnou konstrukci – zamyslete se nad věkem dítěte, svým životním stylem a množstvím dostupných financí
  • Zkontrolujte provedení koleček – plast se hodí spíše do města, gumová kola si zase poradí s náročnějším terénem
  • Ověřte si bezpečnost a ergonomii – vybírejte kočárek s dostatečným počtem bezpečnostních prvků a pohodlným ovládáním, vždy prověřte kvalitu materiálu a spojovacích prvků.
  • Vyberte hmotnost, rozměry a skladnost – hledejte kompromis mezi dostatkem volného místa pro ratolest i nákup a rozměry, které snadno vměstnáte do MHD

Typ konstrukce

První a nejdůležitější kritérium spočívá v typu konstrukce kočárku. Jednotlivé varianty se liší svými rozměry, hmotností, ale i provedením sedací částí a rukojeti. V současné době rozlišujeme několik základních druhů:

  • Hluboké kočárky
  • Sportovní kočárky
  • Golfové kočárky
  • Kombinované kočárky
  • Speciální kočárky

Na trhu je možné se setkat také se sourozeneckými modely, které jsou určeny dvojčatům. Samostatnou kapitolu jim nevěnujeme proto, že se od ostatních variant liší pouze rozměry, které jsou přizpůsobeny pro umístění dvou ratolestí najednou.

Hluboké kočárky

Hluboké kočárky ve stylu korby jsou určeny pro nejmenší miminka do 6–9 měsíců věku. Ve vodorovné poloze je zajištěno optimální formování páteře. Výměnu je obvykle nutné provést v momentě, kdy si dítě začíná sedat. Při nákupu berte ohled na prostornost korby, běžně postačuje 80 cm. Rodiče miminek narozených v zimních měsících by měli počítat s dodatečným oblečením a fusaky. 

Sportovní kočárky

Doba sportovních kočárků nastává zhruba od 6 měsíců. Někteří výrobci nabízejí modely, které umožňují nastavit korbu do vodorovné polohy a jsou použitelné i pro novorozence. Sportovní kočárky disponují lehčí konstrukcí, dají se složit pro potřeby přenášení v rukou. Obvykle vydrží až do 3 let dítěte. Vždy vybírejte modely vybavené bezpečnostními pásy a polohovatelnou sedačkou. Spaní vsedě totiž dětem deformuje páteř.

Golfové kočárky

Golfové hole, golfáče nebo golfky. Poslední kočárek, který ratolest potřebuje. Určen je zejména na delší trasy, kdy hrozí, že se dítě unaví a bude potřebovat alespoň část absolvovat vsedě. Konstrukcí připomínají své sportovní protějšky, vyznačují se však ještě nižší hmotností a rozměry. Počítejte také s omezeným zavazadlovým prostorem a menšími kolečky, která nejsou příliš vhodná do přírody. 

Někteří rodiče přejdou na golfáče hned z hlubokých kočárků. Jedná se o zajímavou možnost zejména tehdy, pokud se pohybujete prakticky jen po městě a často se přesunujete automobilem. V takovém případě je zbytečné platit poměrně dost peněz za sportovní kočárek a plně si s golfovými holemi vystačíte. 

Kombinované kočárky

Největší oblibě se v současné době těší kombinované kočárky. Jejich počáteční cenovka je sice vyšší než u samostatných modelů, odpadá však nutnost pravidelných investic do dalších typů konstrukce související s vývojem vašeho dítěte. Setkat se můžete se dvěma základními variantami:

  • 2v1 – hluboká korba a sportovní sedačka, možnost sklopení do vodorovné polohy, přítomnost bezpečnostních pásů
  • 3v1 –  hluboká korba, sportovní sedačka a vajíčko do auto s nosností do 13 kg, vyšší cena, snadný přesun z místa na místo

Obecně platí, že kombinace vycházejí cenově výhodněji než pořízení samostatných kočárků. Musíte však počítat s tím, že jednotlivé díly využívají jediný rám, který tak musí být navržen a konstruován s určitými kompromisy.

Speciální kočárky

Speciální kočárky nejsou určeny ke každodennímu použití, ale pouze pro vykonávání určité sportovní činnosti. Jedná se kupříkladu o kočárky za kolo nebo pro běhání. Vyznačují se speciálně tvarovanou aerodynamickou konstrukcí, odolnými kolečky, nízkou hmotností a snadnou ovladatelností. U modelů pro cyklisty si dávejte pozor především na provedení spojovacího prvku. 

Kolečka

Sebelepší konstrukce je k ničemu bez kvalitních koleček, která by ji nesla. Při jejich výběru se dobře zamyslete nad tím, kde se budete nejčastěji pohybovat. Rozlišují se tři základní druhy:

  • Plastová 
  • Pěnová 
  • Gumová 

Někteří výrobci se snaží lákat zákazníky na větší počet koleček. Jedná se však pouze o marketingový trik, který nemá na životnost ani vlastnosti kočárku významný vliv. Mnohem důležitější je správná montáž koleček a odpružení.  

Plastová kolečka

Plastová kolečka jsou nejlevnější a hodí se pouze na zpevněné plochy. Standardně se vyskytují u městských kočárků, kde jsou oblíbené pro svou nízkou hmotnost a snadnou ovladatelnost. Pro procházky městem sáhněte raději po kolečkách otočných, s nimiž se snadněji vyhnete překážkám. Jestliže se přeci jen vydáte do terénu, zvolte fixní kola. Jsou o něco málo stabilnější. 

Pěnová kolečka

Kolečka z odolné pěny jsou považovány za jakýsi mezistupeň mezi plastem a gumou. Dobře poslouží ve městě a neztratí se ani na zpevněných cestách. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že jedná o celistvý kus hmoty, u kterého nehrozí defekt. Na druhé straně skvěle zachytávají kamínky, písek a při pohybu mnohdy vydávají poměrně nelibě znějící zvuky. 

Gumová kolečka

Jestliže trávíte většinu času procházkami lesem, sáhněte po kočárku s gumovými kolečky. Díky jejich velikosti snadno překonáte terénní nerovnosti a nerozhází vás ani kamínky v cestě. Rozhodně se nemusíte bát ani rušného města, buďte však obezřetní. Nikdy nevíte, kdy můžete píchnout a bude vás čekat náročná oprava kola. 

Odpružení

Významnou roli v zajištění komfortu hraje také odpružení. Pomáhá eliminovat vliv vibrací a nepříjemné otřesy, které negativně ovlivňují odpočinek dítěte. Největší důraz bývá na tuto vlastnost kladen u klasických hlubokých kočárků, které tím navíc získávají oblíbenou funkcí houpání. Ale ani u sportovních a golfových modelů se nevyplatí odpružení přehlížet. 

Bezpečnostní prvky

Výrobci kočárků musí plnit poměrně přísné normy týkající se bezpečnosti. I proto se můžete spolehnout na přítomnost velkého množství bezpečnostních prvků, které dítě v případě nouze ochrání. Obvykle se s nimi nesetkáte u hlubokých korbiček, jelikož zde bezpečí ratolesti zajišťuje především rodič. Naproti tomu u sportovních a golfových variant již hrají mnohem významnější roli. 

Základem je bezpečnostní pás, ideálně pětibodový. Oproti levnější tříbodové variantě rozloží v případě nárazu sílu do pěti bodů, čímž sníží nebezpečí. Pás musí být vždy utažen tak, aby příliš neškrtil a zároveň nebyl volný. Madlo by mělo být protiskluzové, potažené omyvatelným materiálem. Při nákupu rozhodně zkontrolujte i provedení reflexních prvků. 

Brzdy

Brzdy představují naprostý základ bezpečného provozu. U všech prodávaných kočárků je možné nohou kolečka zabrzdit. V současné době je možné volit ze dvou základních druhů brzd:

  • Kolébkové brzdy – možnost zabrzdit i odbrzdit patou boty
  • Klasické brzdy – brzdění patou, odbrždění špičkou

Aktivní sportovci by se měli zamyslet také nad pořízením kočárku vybaveného ruční brzdou. Umožňuje pohyb zpomalit nebo ukončit prakticky okamžitě bez nutnosti zapojování nohou. To se hodí zejména tehdy, pokud s kočárkem běháte nebo jezdíte na kolečkových bruslích. 

Skladnost, hmotnost a rozměry

Jestliže kočárek často přesouváte z místa na místo, ověřte si, zda je dostatečně skladný. Obvykle by mělo být možné jej zcela rozložit a umístit třeba do kufru automobilu nebo opřít o zeď. Řada golfových a sportovních modelů umožňuje skládání jednou rukou, což se hodí obzvlášť tehdy, pokud musíte pozornost věnovat více věcem najednou. 

Výhodou je i přítomnost výškově nastavitelné rukojeti. Kočárek tak mohou pohodlně vozit všichni členové rodiny, aniž by jim to činilo problémy. Zásadní vliv na komfort mají i hmotnost a rozměry kočárku. Vždy platí, že čím lehčí kočárek je, tím snadněji se s ním manipuluje. K jeho váze totiž musíte velmi často přičíst také hmotnost ratolestí, což u starších dětí nebývá zrovna málo. 

Hmotnost se standardně pohybuje mezi 8 a 13 kg. U hlubokých kočárků počítejte spíše s vyšší hranicí intervalu, sportovní bývají lehčí. Rozměry bývají obvykle 80 × 35 cm. Před nákupem si vždy dobře ověřte, zda se kočárek vejde do kufru vašeho automobilu. Některé modely jsou vybaveny rychloodnímatelnými koly, čímž ještě pár centimetrů navíc ušetří.

Doplňkové funkce

Doplňkové funkce jsou u kočárků velice důležité, protože přímo ovlivňují správný vývoj a zdraví dítěte. Bez správného nastavení a hygieny všech součástí to totiž nejde. Více informací nabízí následující tabulka:

PrvekK čemu slouží
Polohovatelnost sedačky a opěrky nohouPro nastavení optimální polohy dítěte
Vyjímatelná vnitřní částMožnost odnést spící dítě bez nutnosti probuzení
Pratelný potahSnadné vyčištění skvrn
Ochrana proti slunciOchrana před přímým sluncem, možnost otočení dítěte podle svitu
Tabulka jednotlivých prvků kočárku

Materiál

Rám bývá obvykle vyroben z kovu nebo hliníku. Oba se vyznačují poměrně dlouhou životností a stálostí, jsou odolné proti nárazu. Hliník přidává ještě výrazně nižší hmotnost, ovšem cenovka je bohužel v jeho případě o něco málo vyšší. 

Výrobní materiál sedačky a stříšky musí splňovat hned několik zásadních požadavků – pohodlnost, prodyšnost a odolnost proti vlivům počasí. Pratelný potah je základ hlavně u sportovních a golfových kočárků, protože v tomto období lidského života jsou skvrny od zmrzliny, jídla a pití na denním pořádku. Pokud není látka odolná proti dešti, sáhněte po dokoupitelné pláštěnce. 

Všechny použité textilie musí být zdravotně nezávadné. Většina výrobců tuto skutečnost dokládá certifikáty, pokud je u zvoleného modelu nenaleznete, raději se poohlédněte jinde. Za jakýsi etalon kvality je obecně považována certifikace Öko-Tex. 

Design

Jistou roli při nákupu bezesporu sehrává i designové provedení kočárku. Rozhodně by však nemělo jít o hlavní kritérium, podle kterého se rozhodujete. V široké nabídce si můžete vybrat z nejrůznějších variant od jednobarevné klasiky přes hravé dětské motivy až po retro design napodobující kočárky našich prababiček. 

Snažte se vybírat s citem. Barvy by v žádném případě neměly působit příliš rušivě. Děti jsou na výraznou barevnost poměrně citlivé, takže jim špatnou volbou můžete zhoršit kvalitu spánku. Látka by také rozhodně neměla po několika praních začít blednout. 

Cena

Cenové rozpětí kočárků odpovídá obrovskému množství prodávaných kočárků. Vedle sebe tak naleznete modely s cenovkou 1 000 Kč i kočárky, za které můžete zaplatit více než 40 000 Kč. Specifickou kategorii potom tvoří kombinace, které začínají zhruba na 5 000 Kč a představují nejvýhodnější řešení. 

Cena do 5 000 Kč

V nižší cenové kategorii naleznete všechny samostatné typy kočárků. Nejhojnější zastoupení zde mají golfky, následované sportovními kočárky. Hluboké korby se obvykle pohybují u horní hranice tohoto intervalu. Kvalita odpovídá investovaným penězům, očekávejte pouze základní výbavu a ani materiál nebude žádná hitparáda. Velkou pozornost věnujte úrovni textilu a zejména stálosti barev.

Dobré je, že i u těch nejlevnějších kočárků si můžete být jisti, že jsou zdravotně zcela nezávadné. Normy Evropské unie jsou v tomto totiž velmi striktní a každý model musí být vybaven prohlášením o shodě, které potvrzuje jejich splnění. 

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

V nejpočetněji zastoupené střední třídě naleznete všechny typy kočárků včetně dvojkombinací a trojkombinací. Samozřejmostí je vyšší kvalita použitých materiálů i vícero bezpečnostních prvků. Častěji se zde objevují také odlehčené hliníkové konstrukce nebo speciální tkaniny zajišťující optimální odvod vlhkosti.

Cena nad 15 000 Kč

Nejvyšší kategorie začíná na hranici 15 000 Kč, nejdražší kočárky však vyjdou i na více než 50 000 korun. Spadají sem kousky, které jsou navrženy speciálně pro určitou skupinu rodičů. Ať už se jedná o fajnšmekry, kteří si potrpí na dokonalý retro design, nebo sportovce, pro něž je zase důležitá aerodynamická konstrukce, která snižuje odpor vzduchu. U těchto modelů můžete očekávat dlouhou životnost a vhodnost prakticky do všech možných podmínek. 

Porovnat kočárky

Další stránky

Použité zdroje a další zajímavosti:

https://www.arecenze.cz/test-kocarku/

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-521

https://www.babylist.com/hello-baby/how-to-choose-a-stroller

https://www.zodpovime.cz/kocarek-pro-panenku/

https://www.recenzetesty.cz/kocarky/